Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že unikátní skalní útvar Pravčická brána zdobí „Sokolí hnízdo“? Tento výletní zámeček je dnes jednou z mnoha restaurací, v nichž se můžete občerstvit na cestě Českým Švýcarskem.
Hrad a podhradí

Jaký je hrad Kokořín?

Přestože zvenku působí hrad, vyrůstající z pískovcové skály a obehnaný kolem dokola vysokou hradební zdí, opravdu impozantně, na nádvoří člověka přepadají spíš než triumfální, stísňující pocity. Tak, jak spatříte hrad dnes, je výsledkem romantizující rekonstrukce, která proběhla v letech 1911 – 1918 ze zadání jeho posledních majitelů, rodiny Špačků. Z leteckého pohledu je patrná fazolovitá dispozice hradu, který přesně kopíruje skalní ostroh, na kterém byl vystavěn. Do délky 80 m je vtěsnán starý i nový palác, nádvoří, na kterém stávala nejspíš další dřevěná budova, a 37,5 m vysoká strážní věž, v jejímž přízemí měla být hladomorna.

Do hradu se vstupuje z východní strany po úzkém dřevěném mostě, který nahradil dřívější padací most. Hrad býval z této strany chráněn také hlubokým valem, na jehož dně byla vyhloubena studna. Při čistění studny, kdy se dosáhlo hloubky 72 m, se našlo v různých úrovních několik lidských koster. Kostru mladíka s prostřelenou hlavou se mšenský učitel a laický historik J. B. Cinibulk pokouší identifikovat „s nadějným medikem, který před lety zmizel v Mšeně“. Problematičtější je určit ženskou kostru, kterou vykopali o několik metrů hlouběji a v jejíž blízkosti bylo pár měděných penízů z r. 1804. O tom, proč útroby studny pohltily několik lidských těl, nalezených v hloubce 46 m, se neví nic. Nebyla nalezena ani tajná chodba, která prý měla propojovat studnu s hradem.

Studna na hradě Kokořín

Hrad Kokořín byl vystavěn ve stylu střídmější lucemburské gotiky, a i když je jeho stávající podoba odlišná od původní, zásadní špačkovská rekonstrukce se snažila nijak nevybočit z architektonické kompozice hradu a šetrně navázat na to, co se dochovalo. Což byly na konci 19. století v podstatě jenom ruiny. Dispozice hradu byla už během původní výstavby přímo podřízena jeho funkcím. Západní část spolu s vysokou strážní věží byla určená k obraně a východní část hradu k obývání. V návaznosti na toto rozmístění jsou koncipovány i obě prohlídkové trasy.

O tom, jak to na hradě a v podhradí kdysi žilo, si asi příliš velkou představu neuděláte. Stopy po hospodářských staveních nejsou nijak patrné a tomu, že tu v podhradí vařili pivo, dneska už nikdo neuvěří. Možná jen po zbylých náznacích „Jarmiliny stezky“ byste snad do vesničky Kokořín ještě trefili. Pár metrů na východ od hradu najdete „Máchovu skálu“, z níž je krásný výhled na údolí Pšovky. Našli se i tací, kteří si vybájili, jak právě tady uhranutý Mácha sepisoval svoje Cikány. Přitom není vůbec jisté, jestli si skalní plošiny za hradem při svých cestách Kokořínskem vůbec všimnul.