Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že řeka Berounka může dost dobře posloužit začínajícím vodákům? Podél jejího toku se nachází řada přírodních útvarů a rezervací, ale i historických památek.
Mácha a Kokořín

Nejen hlad má velké oči. O tom by Karel Hynek Mácha mohl vyprávět. Opravdu obrovské je totiž měla řada vykladačů jeho díla a života. Mácha byl obdivuhodný cestovatel a Kokořínsko se stalo oblíbeným místem jeho toulek. Zdá se nesporné, že jej tento kraj inspiroval jak k napsání Máje, tak románu Cikáni.  

Není divu, že přímo u hradu najdete „Máchovu skálu“. Na začátku 20. století ji tak pojmenovali nadšení studenti a vzpomínka na básníka se velmi rychle ujala. Posuďte ale sami, jak daleko může zajít fantazie těch, kteří by rádi Máchovi rozuměli lépe než on sám. Nejbizarnější úvahy těchto romantiků najdeme v knize Jaromíra Wagnera Karel Hynek Mácha v dějišti svých Cikánů.

Kresba Kokořína od Karla Hynka Máchy

Kde a jak se Mácha nechal inspirovat k napsání básně Máj se dočteme v knize Josefa Hanuše Václav Bolemír Nebeský jeho život a dílo, který píše: „Dol tento i zřícený hrad obestřený romantickými zkazkami má významné místo v dějinách české poezie. Mácha rád dlel mezi jeho bizarními balvany, jak svědčí jeho zápisky i poezie (Cikáni, Máj, aj.), a kamenné sedadlo, z něhož nejkrásnější se rozvírá pohled na toto zkamenělé město, prostoupené svěžími lukami a zarostlými rybníky, jmenuje místní tradice Máchovým vypravujíc, že zde poprvé zableskla v duši jeho myšlenka Máje.“

Kresba Kokořína od Karla Hynka Máchy

To ovšem není nic proti Jiřímu Bayerovi, který tvrdí, že zde Mácha nejen sedával, ale také „podstatnou část Cikánů zřejmě napsal.“ Přitom není vůbec jisté, jestli si této vyhlídky Mácha při návštěvě hradu Kokořín vůbec všiml. 

Co ale jisté je, že Mácha do Kokořínských roklí zavítal minimálně dvakrát. Dva jsou zápisky v jeho denících (první cesta 2. srpna 1832, druhá cesta 20. srpna 1833). Dvě jsou i dochované Máchovy kresby hradu Kokořína. Ať je to jak chce, pokud si jeho Cikány vezmete s sebou na výlet, věřte, že o to hloub se poetická krajina Kokořínska zapíše do vašich vzpomínek.

Na obrázcích jsou Máchovy kresby hradu Kokořín z let 1832 a 1833.