Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že zámek Rájec-Jestřebí obklopuje nádherný park ve francouzském stylu, kde se můžete po skončení prohlídky projít a těšit se ze zeleně, tak jako kdysi šlechtici a snad i jejich služebnictvo?
Rodina Špačkových

Podnikatelé Václav a Růžena Špačkovi získali šlechtický titul von Starburg za věrnou službu císaři. Svého času byste v pražských ulicích dlouho hledali jiného koně, než z jejich početných stájí. Koňskými dostihy a pronajímáním poštovních koní přišli Špačkovi ke jmění, které jim dovolilo splnit si i ty nejvelkolepější sny. Ne všichni šlechtici však mívají sny tak šlechetné jako tento čerstvě ustavený rod. Kromě rozsáhlé přestavby hradu Kokořína nechal Václav Špaček postavit ve vsi školu.Tu posléze daroval obci Kokořín a své nadšené vlastenectví nezapřel ani když z Francie vykoupil sbírku obrazů Václava Brožíka. Kromě obrovského „Mistra Jana Husa před kostnickým koncilem“, který měl být pověšen v Brožíkově síni na hradě Kokořín, daroval celou sbírku městu Praze.

Kamenná socha na Kokoříně

Když Václav Špaček hrad v devadesátých letech 19. století kupoval, vykukoval z hradní věže strom. Samotná věž měla narušenou statiku kvůli tomu, jak v jejích útrobách hledali pověrčiví dobrodruzi vždy o Velikonocích poklady. Dříve se totiž všeobecně věřilo, že se v době pašijí země sama otevírá.  J. B. Cinibulk uvádí, že do věže bylo možné vlézt po žebříku dírou ve zdi. Na jižní straně byl další vchod do hradu s dvaadvaceti schody vytesanými ve skále. Hradební zeď stála bez cimbuří, palác bez střechy a stropů, most a opěrné pilíře u brány byly strženy. Studna byla téměř celá zasypaná a našli se i tací, kteří si z hradu odváželi kamení k vlastní potřebě.

Pohled na jednu z místností Kokořína

Špačkovi si objednali podrobný průzkum zbytků ruiny a roku 1911 začali s rekonstrukcí (dokončena v roce 1918). Když o rok později Václav Špaček zemřel, pozměnil jeho syn Jan plány a nechal z hradu udělat rodinný památník. V loveckém předpokoji starého paláce vymaloval Julius Fischer několik secesních nástěnných maleb, na kterých spatříte Jana Špačka jako sv. Huberta – patrona lovu, jeho manželku Jarmilu, oba syny a dceru. Na nároží nového paláce je paní Jarmila vytesána ještě jednou do kamene Myslbekovým žákem Josefem Kalvodou. Klenuté přízemí starého paláce bylo upraveno jako hrobní kaple rodiny. Právě výstavba nového paláce, který byl zasvěcen Brožíkovi a Máchovi, novogotické úpravy hradu a celkové romantizující ladění stavby je to, co bývá této rekonstrukci vyčítáno. Návrhy na ni zpracovali architekt Eduard Sochor, historici August Sedláček, Čeněk Zíbrt a spisovatel Zikmund Winter.

Stará pohlednice s hradem Kokořín

Když po padesátém roce komunisté Špačkům hrad sebrali, odvezli i cenné sbírky Máchových rukopisů a kreseb, včetně Brožíkova obrazu. Další rekonstrukce z režie státu proběhla v letech 1969 – 1983. V roce 2001 byl hrad Kokořín prohlášen národní kulturní památkou, čímž se stát chtěl pojistit proti případné žádosti o vydání hradu dědicům rodu Špačků. Přesto byl hrad roku 2006 po deseti letech soudních sporů rodině navrácen. Téměř veškerý propůjčený mobiliář byl však z hradu odvezen, ale i přes strohé vybavení a stylizované architektonické úpravy v minulosti, stojí hrad za návštěvu. Nebo možná právě proto.