Kokořín

Hlavní menu

Kokořín

Turistické informace

Tipy na výlety do okolí

Aktivní dovolená

Penzion U Přemysla
Cena od: 425 Kč os./noc
Hotel Rezidence Liběchov
Cena od: 1300 Kč os./noc
Hotel Alabama
Cena od: 620 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že barokní zámek Nižbor asi dvacet kilometrů na západ od Prahy ukrývá unikátní Keltskou expozici? Právě v těchto místech prý kdysi pobýval i legendární král Marobud.
Staráky

Ještě v roce 2005 volně přístupné torzo skalní tvrze ve východní části zámeckého parku v obci Kokořín je v současnosti obehnáno vysokou dřevěnou palisádou. Pozemek si od majitele pana Vaňka pronajal pan Paclík a s jeho souhlasem jej ohradil. Věc je v soudním jednání, neboť byl porušen nejen zákon o ochraně přírody a krajiny, protože Staráky jsou součástí přírodní rezervace Kokořínsko, ale i lesní zákon.

Staráky

„Podle pověsti Kokořín založil v dávných dobách rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé, který zasnoubil svého syna s dcerou rytíře Ctibora, pána tvrze v nedaleké Vidimi. Když Okoř zemřel, zamiloval se jeho syn do dcery pána hradu Housky a oženil se s ní. Ale mocný Ctibor pak žil s držitelem Kokořína v nepřátelství a přinutil ho, aby se svou manželkou Kokořín opustil a nikdy se již do zdejší krajiny nevrátil.“

Staráky

Tolik tradované vyprávění, které ve své knize o českých hradech zachytil F. A. Heber. Jiné zprávy o tom, kdo tvrz ve skále pravděpodobně v druhé polovině 13. století vybudoval, nejsou. Tomu, že se pověst nejspíš vztahuje právě k tomuto místu, nasvědčují zbytky skalní tvrze ve Vidimi.

Zdá se, že mezi svobodnými pány se ve středověku těšila velké oblibě vzájemná výměna nemovitostí. Dokládá to vůbec první písemná zmínka z 23. února 1320, kterou o skalní tvrzi v Kokoříně máme. Za Veležice totiž od Jindřicha z Osměchova získal prostou směnou tento skalní hrad svobodný pán Hynek Berka z Dubé (1297 – 1348). S ním přišly na Kokořínsko velké změny. Hynkovi, čtvrtému synu nejvyššího komorníka českého království, stará tvrz už nejspíš nevyhovovala, tak nechal 2 km odsud vystavět gotický hrad, kam přesídlil. Mnohem později, při založení zámeckého parku, prošly Staráky romantickou úpravou. Zachovalo se několik místností a chodeb vytesaných ve skále, které bylo ještě donedávna možné důkladně prozkoumávat.

Staráky

Protože Karel Hynek Mácha zasadil do tohoto kraje děj románu Cikáni, spekuluje se o tom, že Staráky byly útočištěm Máchovy staré Angelíny a místem, kde přenocovali i oba cikáni. Identifikace románového skalního úkrytu s bývalým skalním hradem je lákavá, ale jak píše Jaromír Wágner v knize Karel Hynek Mácha v dějišti svých Cikánů, poměrně neopodstatněná. Nesrovnalosti, které vystopujete v Máchově líčení v přístupu k úkrytu i v popisu místa: „nahoře vylezli po několika kamenných stupních uzounkou dírou pod širé nebe, a stáli vysoko nad oudolím na rozlehlé skalině“, odkazují spíš než ke Starákům k jinému skalnímu labyrintu, k Nedamům. Nejpravděpodobnější však je, že se Máchova fantazie nenechala spoutat ani jednou z těchto kamenných prostor a využila jejich tajuplných zákoutí pouze jako volné inspirace.

TIP: Zajímají vás Staráky? Podívejte se, kde přesně na mapě leží.

Cesta ke Starákům je neznačená. V obci Kokořín projdete kolem zámku do zámeckého parku, za alejí odbočíte doprava a sejdete přímo ke skalní tvrzi.